Kőfaragó tanfolyam

Kézügyességedet építőipari területen kamatoztatnád? Legyél kőfaragó szakember!

Emlékművek, pillérek, sírkövek, épületek lábazatai, homlokzati díszítőelemek: csak néhány példa abból a hatalmas halmazból, melyet a mesterek mészkőből, gránitból vagy márványból készítenek el. Ezek a munkák nemcsak pontosságot és kézügyességet, de képzelőerőt, formaérzéket és térbeli látásmódot is igényelnek. Az egyszerű kéziszerszámok és gépi eszközök bevetésével tökéletesen megmunkált darabok kerülnek ki a szakemberek kezei közül. Ha jó az állóképességed, szereted a kihívást jelentő, önálló feladatokat, akkor jelentkezz az OKJ-s kőfaragó képzésre.

Az építőipar egy speciális ágazatát képviselve legfőbb feladatod lesz, hogy kő anyagú építő- és díszítőelemeket készíts, részt vegyél az épületek, emlékművek, mérnöki létesítmények, műtárgyak kőelemeinek faragásában, beépítésében, elhelyezésében és szerelési munkálataiban. Ezekhez a feladatokhoz leginkább gipszet, cementhabarcsot, betont, meszet, különféle olajokat, festékeket, lakkokat, ragasztókat és nemesfémeket is használsz, főként a kőszerkezetek, díszek, burkolatok javítása, felújítása, átfaragása és tiszítása során, de a kőpótlások elvégzése, szilárdítása és konzerválása is a Te feladatkörödbe tartozik.

Tudásod kiemel versenytársaid közül

Munkád során védett épületek renoválásával is megbízhatnak, melyet szakmai felügyelet mellett végzel el, ehhez pedig behatóan kell ismerned a szakma történetét és az egyes korstílusok jellemzőit.

Mivel anyaggal dolgozol, elkerülhetetlen, hogy jól ismerd a kőszerkezetek fajtáit, a keletkezésüket és fizikai tulajdonságaikat. Szakemberként tisztában leszel a kőbányászat alapvető módszereivel is, valamint a kőfaragó műhelyek gyártástechnológiájával, az egyes gépek és berendezések működésével, valamint azzal is, hogy milyen kőfaragvány jellegű díszítéseket lehet alkalmazni a különböző belső és külső felületeken.

Az egészségügyi alkalmassággal megkezdhető tanfolyamon 70 százalékban a gyakorlati tudnivalókat sajátíthatod el, a sikeres vizsgatételt követően pedig kézi kőfaragó, gépi kőfaragó, kőfelület előkészítő és kőlapburkolatelhelyező munkakörökben helyezkedhetsz el, ilyen profilú műhelyben, de akár saját vállalkozást is indíthatsz.

Képzési ajánlatok ITT!

 

Nyiss utat magad előtt!

Átfogó ismereteidnek köszönhetően képes leszel értelmezni és használni a műszaki dokumentációt, meghatározod a munkafolyamatok sorrendjét és minta után kifaragsz kicsinyített vagy nagyított elemeket, de a feliratok készítése, a betűvésés és a betűfaragás is rutinosan megy majd.

Feladataid sorában fontos lépést képvisel a munkatér megszervezése és az eszközök előkészítése, hiszen minden esetben a biztonságos és balesetmentes munkavégzésre kell törekedned, a környezetvédelmi szabályok maximális betartása mellett.

Szakmád számtalan lehetőséget kínál az elhelyezkedésre, de a kapcsolódó szakképesítések listája is hosszúra nyúlik, így ha bővítenéd szolgáltatásaid körét, akkor az ács, a bádogos, a szárazépítő, a műemléki díszítőszobrász, a kőműves, a tetőfedő, az útépítő, a hídépítő és -fenntartó tecnikus, a mély- és magasépítő, a vasútépítő és -fenntartó technikus szakmák között is válogathatsz.

Képzési ajánlatok ITT!

 

Összefoglaló információk a kőfaragó tanfolyamról

A szakképesítés azonosító (OKJ) száma
34 582 17
A szakképesítés megnevezése
Kőfaragó
A képzés megkezdésének feltételei
Alapfokú iskolai végzettség vagy iskolai előképzettség hiányában a képzés megkezdhető az Építészet szakmacsoportra meghatározott kompetenciák birtokában
Egészségügyi alkalmassági követelmények
A szakképesítés betölthető munkakörök
Kézi kőfaragó
Gépi kőfaragó
Kőfelület előkészítő
Kőlapburkolatelhelyező
A szakképesítés munkaterületének leírása
A kőfaragó szakmunkás foglalkozásának gyakorlása során kőanyagú építő- és díszítőelemeket készít. Feladatkörébe tartoznak:
– épületek, emlékművek, mérnöki létesítmények, műtárgyak kőelemeinek faragása, beépítése, elhelyezése, szerelése;
– kőszerkezetek, díszek, burkolatok javítása, felújítása, átfaragása, tisztítása, kőpótlások
elvégzése, szilárdítása, konzerválása, általában önállóan;
– védett épületek és alkotások esetén szakmai felügyelet és irányítás melletti munkavégzés.
A szakképesítéssel rendelkező ismeri:
– a szakma történetét, fejlődését,
– a korstílusok fontosabb jellemzőit,
– a díszítő épületszerkezeti elemeket,
– a kőszerkezetek keletkezését, fajtáit, jellemző fizikai tulajdonságait,
– a kőbányászat alapvető műszaki-technológiai módszereit,
– a kőfaragó műhelyek, üzemek gyártástechnológiáját, a gépek, berendezések fajtáit, azok működési elvét,
– az épületek, műtárgyak alapvető szerkezeti elemeit, az ezekre ható igénybevételeket,
– az építőanyagokat,
– a belső és külső téri kőfaragvány jellegű díszítés lehetőségeit, elemeit és
– a kőanyagú építmények, szerkezetek felújításának, tisztításának, konzerválásának alapelveit, minőségi feltételeit.
A szakképesítés megszerzésének szakmai követelményei
Építőipari közös tevékenység
Kőfaragó munkák
Foglalkoztatás I.
Foglalkoztatás II.

Még kérdésem van